Advokátní taláry

 

 

INFORMACE K UMÍSTĚNÍ REZERVNÍCH ADVOKÁTNÍCH TALÁRŮ NA SOUDECH V ČR

 

ADVOKÁTNÍ TALÁRY - JAK A KDE SI JE OBSTARAT

 

Po dlouhém období, v němž se o advokátních talárech diskutovalo a v němž je zákonodárce nakonec zakotvil v novele ZA č. 219/2009 Sb., po období, v němž se v poptávkovém řízení vybírala podoba taláru a následně ve výběrovém řízení i jejich dodavatel, přichází čas, kdy si advokáti a advokátní koncipienti budou advokátní talár obstarávat a následně ho užívat.

 

Aby představenstvo ČAK naplnilo dikci zákona o advokacii, rozhodlo, že jeho usnesení, jimž se stanoví vzhled stavovského oděvu advokáta, nabude účinnosti 1. 6. 2011. Znamená to, že do tohoto data si všichni advokáti a advokátní koncipienti (kteří už chodí zastupovat k soudům) musí obstarat taláry pro účely trestního řízení na všech úrovních a pro účely řízení před Nejvyšším soudem ČR, Nejvyšším správním soudem ČR a Ústavním soudem ČR.

 

Po období tzv. zavádění advokátních talárů do praxe, kdy bylo možné objednat si talár přímo na prodejnách společnosti Blažek, přes e-shop společnosti Blažek a též prostřednictvím papírového formuláře otištěného v Bulletinu advokacie, zůstávají dnes v platnosti pouze dvě první možnosti.

Pokud využijete e-shop a elektronickou objednávku, bude vám stavovský oděv po zhotovení zaslán na dobírku na adresu uvedenou v elektronické objednávce. Stavovský oděv bude předán doručující osobou advokátovi spolu s řádným daňovým dokladem po zaplacení doplatku kupní ceny (rozdíl mez sjednanou kupní cenou a zaplacenou zálohou) a částky ve výši Kč 200,- za balné a poštovné v hotovosti doručující osobě.

 

Standardní dodací lhůta je 3 měsíce od data uzavření smlouvy na dodávku stavovského oděvu advokáta. Advokátní talár v této dodací lhůtě obdržíte za standardní základní cenu talárů:

Talár z nanotextilie + přenosný obal/taška…4.500,- Kč + DPH

Talár z čisté vlny + přenosný obal/taška……7.400,- Kč + DPH

 

Zkrácená dodací lhůta je 2 měsíce od data uzavření smlouvy na dodávku stavovského oděvu advokáta a připlatíte si příplatek ve výši + 10% k základní ceně taláru

 

Expresní dodací lhůta je 30 dnů od data uzavření smlouvy na dodávku stavovského oděvu advokáta a připlatíte si příplatek ve výši + 50% k základní ceně taláru

 

• Dodací lhůta na dodávku náhradního přepravního obalu/tašky je sjednávána individuálně dle kapacitních a organizačních možností výroby

 

JAK ADVOKÁTNÍ TALÁR VYPADÁ?

 

  • Je univerzální pro muže a ženy.
  • Jeho základní barvou je tmavomodrá (matná i lesklá), v kombinaci s blankytně modrou strukturovanou textilii na zdobném proužku u stojáčku a na kravatkách.
  • Kombinuje se látka základní (čistá vlna nebo tzv.nanotextilie) v matu a lesku se sametem.
  • Vnitřní strana stojáčku u krku je vypracována z materiálu, který je méně náchylný na zašpinění.
  • Ramenní a rukávové zpracování - tzv. košilový rukáv - bude dovolovat nosit pod talár sako, ale zrovna tak ho půjde obléct i bez saka na košili či halenku.
  • Ohrnovací sametová manžeta u rukávu dovolí přizpůsobit délku rukávu individuálně.
  • Zhruba do poloviny délky zad je talár vypodšívkován, tedy „klouže“, aby bylo možné ho pohodlně obléct.
  • Rozparky v zadním dílu taláru a na bocích umožní pohodlnější pohyb při chůzi a větší pohodlí při sezení.
  • Na obou předních dílech jsou umístěny pseudokapsy neboli průhmaty kapes spodního oděvu, které umožňují přes talár sáhnout do kapsy u saka či kalhot pro mobil, doklady, kapesník…
  • Talár se zapíná kovovým dvoucestným zipem, který i po zapnutí umožní porozepnutí taláru odspodu, a tudíž velmi pohodlné sezení, zapínání na zip je ještě jištěno tzv. zajišťovací légou s několika knoflíky pro provizorní zapnutí v případě poškození zipu.

 

MATERIÁLOVÉ PROVEDENÍ A CENY

 

Můžete si vybrat ze dvou provedení ve dvou cenových úrovních:

 

LUXUSNĚJŠÍ VERZE

Z čisté střižní vlny, což je materiál prodyšný, nepříliš mačkavý, velmi jemný, splývající, s mírným leskem. Jeho nevýhodou je, že ho nelze prát v pračce, musí se nechat chemicky čistit. Též je nutné ho po použití nechat vyvěsit, neskladovat složený a není vhodné ho balit pro převoz do velmi malých balíčků. Proto se pro něj hodí i přenosný obal – taška o velikosti cca větší diplomatky, do níž je možné tento talár uložit i s ramínkem. Taška má i zpevněnou kapsu na spisy a je součástí taláru v tomto provedení.

Cena taláru z čisté vlny + přenosné tašky: 7400 Kč + DPH

 

VERZE PRO DENNÍ POUŽITÍ

Vzhledově bude tento talár naprosto shodný s luxusnější variantou. Rozdíl poznáte jen na omak. Bude z tzv. nanotextilie, což je materiál lehký, prodyšný, splývavý, vysoce odolný proti špíně a tekutinám, nemačkavý, jen trošku drsnější struktury oproti čisté vlně. Jeho další výhodou je fakt, že ho lze jednoduše vyprat v běžné automatické pračce. Díky nemačkavosti snese sbalení i do příruční tašky velikosti cca papíru A4. I tento talár je ale vhodné následně nechávat tzv. vyvěsit. Příruční taška má popruh pro nošení přes rameno a je součástí taláru v tomto provedení.

Cena taláru z nanotextilie + přenosné tašky: 4500 Kč + DPH

 

 

JAK SI VYBRANÝ TYP TALÁRU OBJEDNAT A POŘÍDIT?

 

Půjde to hned několika způsoby, přičemž každý si podle svého naturelu může vybrat ten, který mu nejvíce vyhovuje. Buď si objednáte talár jako konfekci, tj. vyberete si z konfekčních velikostí, nebo si ho můžete nechat ušít individuálně přímo na míru.

 

 

TALÁR KONFEKČNÍ

 

1. ZNAČKOVÉ PRODEJNY BLAŽEK PRAHA

 

V síti 22 značkových prodejen společnosti Blažek Praha, a.s. (jejich seznam s adresami naleznete v příloze).

V těchto prodejnách, které se nacházejí ve všech českých a moravských regionech, bude k dispozici vyškolený personál, který na místě pomůže vyplnit objednávkový formulář/zakázkový list, vybrat materiál, způsob doručení a umožní rovněž vyzkoušet si osobně tu nejvhodnější z konfekčních velikostí – všude budou k dispozici kompletní velikostní sety talárů.

 

Pokud se rozhodnete pro tento postup – a výrobce i ČAK ho rozhodně doporučují  - personál prodejen Vám individuálně na místě doměří délku rukávů (potřebujete-li zkrácený či prodloužený) a doměří individuálně i délku celého taláru či předního dílu taláru (podle individuálních tělesných proporcí tak, aby se vám talár vpředu opticky nezkracoval).

 

To vše i přesto, že si talár objednáte jako konfekční oděv. Nezapomeňte si s sebou do prodejny vzít identifikační průkaz advokáta či advokátního koncipienta!

Na místě zaplatíte zálohu na zhotovení taláru ve výši 2000 Kč.

S personálem prodejny se rovněž domluvíte na způsobu dodání taláru. Může to být osobním vyzvednutím na prodejně poté, co vám personál sdělí telefonicky či elektronicky, že je pro vás talár připraven. Nebo vám může být dodán na udanou adresu tzv. na dobírku. V tom případě musíte počítat ještě s poštovným a balným, které bude činit 200 Kč.

 

 

2. ELEKTRONICKY PŘES WEBOVÉ STRÁNKY ČAK a fy BLAŽEK PRAHA, a.s.

 

Objednávku/zakázkový list naleznete ZDE. Ten můžete vyplnit (pozor, nejprve si zjistěte za pomoci návodu v dalších souborech zde přiložených svoje správné míry a přiřaďte si správnou konfekční velikost) a jeho odesláním se vaše objednávka zaeviduje přímo u výrobce talárů – společnosti BLAŽEK PRAHA. Kromě svých identifikačních údajů nezapomeňte vyplnit vybranou konfekční velikost a materiálovou variantu. Před dokončením vyplňování vám bude automaticky vygenerováno číslo objednávky, které vám bude sloužit později při placení zálohy. Proto si ho poznamenejte. Zálohu 2000 Kč následně zaplaťte na bankovní účet BLAŽEK PRAHA, a. s., č. 43-7561760247/0100, vedený u KB Praha 10 a uveďte vygenerovaný variabilní symbol. Po provedení platby obdržíte od společnosti BLAŽEK PRAHA potvrzení objednávky a daňový doklad potvrzující úhradu zálohy na kupní cenu taláru. V případě elektronické objednávky je talár dodáván výhradně zasláním na dobírku na adresu v objednávce uvedenou, což znamená k ceně vybraného taláru připočíst ještě poštovné a balné ve výši 200 Kč. Za účelem ověření správnosti údajů v elektronické objednávce a ověření identity objednavatele je společnost BLAŽEK PRAHA oprávněna požádat advokáty o fotokopii průkazu advokáta či koncipienta. V tom případě se s vámi společnost spojí prostřednictvím kontaktů, které uvedete v objednávce.

 

 

TALÁR NA MÍRU

Pokud se rozhodnete nechat si ušít talár na míru, individuálně, třeba kvůli vám nedostačujícímu velikostnímu sortimentu talárů konfekčních, můžete využít celkem 7 značkových prodejen společnosti BLAŽEK PRAHA. Tamní vyškolený personál vám vezme přesné míry a připravte se minimálně na jednu krejčovskou zkoušku. Pomohou vám vyplnit objednávku/zakázkový list, zejména identifikační údaje a způsob dodání taláru. Zaplatíte rovněž zálohu na zhotovení taláru. Za talár na míru zaplatíte cenu o 50 % vyšší, než je základní cena materiálové varianty taláru konfekčního. Budete-li si ho přát dodat na dobírku, připočítejte ještě balné a poštovné ve výši 200 Kč.